Кожна позитивна радісна емоція викликає більш жвавий обмін в усіх функціях організму, перші радісні емоції мають великий вплив на вільний нормальний розвиток дитини.

Ейдетика для дітей


Ейдетика для дітей



      Мислення дитини-дошкільника наочно-образне, тобто для складання в голові уявлення про те, що говориться, маляті необхідно побачити описане. Скласти ж образ в голівці без застосування наочності властивість образного мислення, яке фізіологічно стає можливим вже близько 5 років і активно потрібно в застосуванні, починаючи з 7 років точно. 
       Цікавим методом розвитку того самого образного мислення є ЕЙДЕТИКА, яка пропонує створювати “образ” самостійно стосовно будь-яких предметів, що спрощує запам’ятовування їх і розвиває уяву людини.
      Пропоную до уваги деякі з прийомів, які можна з легкістю та інтересом використовувати вдома з дитиною, починаючи приблизно з трьох з половиною – чотирьох років.

- На будь-якій картинці (сюжетній або просто зображення предмета чи живої істоти) запропонуйте щось уявити! Наприклад: “А давай з тобою уявимо, що метелик тримає рюкзак за спиною, уявив?” Обов’язково дочекайтесь, щоб хоча б очима дитина відповіла: “Уявила”. Для деяких малюків це може бути непростим завданням, вони будуть доводити вам, що там ніякого рюкзака немає! Ви ж стоїте на своєму: “А давайте уявимо, що є, нібито!» і переходите далі: “А давай уявимо, що з чашки вилетіла ракета, уявив?” і так близько десяти карток, якщо ви починаєте з дитиною п’яти років, якщо ж малюк молодший – почніть з шести, поступово збільшуючи кількість. Коли уявите все, що хотіли, на всіх картках, по черзі показуйте все і просіть згадати, що уявляли. Попадання стовідсоткове, якщо малюк дійсно уявляв, як домовлялись. Якщо все таки діти помиляються, то максимум в 1-2 варіантах.

- Давай придумаємо історію! Якщо в попередньому варіанті ми запам’ятовували до окремого зображення одне уявлення, не пов’язуючи картинки між собою, то зараз, вибравши 8-10 карток з різних сфер, запропонуйте придумати історію: “Жила була бджола. А давай з тобою уявимо, що бджола п’є чай (і кладете наступну картинку з чаєм), уявив? А в чашці чаю по колу плаває рибка. Уявив? (і прямо пальцем покажіть, як рибка може по колу в чашці плавати). А у рибки бантик на голові, уявив? (і кладете картинку бантика) і т.д. Чим більш незвичні уявлення, тим краще запам’ятовується. Важливо – всі уявлення повинні бути позитивними. Тобто ніхто нікого не їсть, нічого не розбивається, не тоне і не руйнується. Також краще запам’ятовується, якщо кожна наступна картинка нашаровується на попередню при уявленні, а не навпаки. Тобто якщо ви викладете 10 карток відразу і захочете їх з’єднати історією, і буде метелик-чашка-дерево, то потрібно, щоб чашку тримав метелик, а не метелик літав навколо чашки, так як по порядку першим йде метелик. Потім дерево росте замість ручки у чашки, а не чашки ростуть на дереві, так як в рядку у нас чашка з’явилась раніше, ніж дерево, і т.д. Запам’ятовування стовідсоткове, коли історію потрібно відтворити. Перевірено багатьма дітьми. Такі вправи можна виконувати з чотирьох років сміливо. Відмінно допомагає для тренування майбутніх першокласників для запам’ятовування слів або картинок, як часто просять на співбесідах в школу. Аналогічно можна виконувати з дітьми від 6 років (а іноді й раніше) зі словами, а не картинками, створюючи історію в уяві. Я в таких випадках прошу закрити очі і ніби ми мріємо: «А давай уявимо…» і т.д. Потім згадуємо. Що цікаво, що коли асоціативно пов’язуєш між собою два предмети, не потрібно в голові тримати весь ланцюжок, він відтворюється сам по собі, за допомогою створених образів, тому 6-7-річній дитині можна сміливо давати 20-25-30 слів підряд і все буде збережено у пам’яті.

- Запам’ятовувати слова, дивлячись на картинку. Наприклад, подивіться на картинку хлопчика і дівчинки в лісі і запам’ятайте слово СПІДНИЦЯ (ялинки схожі на подоли спідниць), подивіться на зимовий пейзаж і запам’ятайте слово БАВОВНА (сніг на гілках дерев нагадує бавовняні голівки), подивіться на картинку з балериною і запам’ятайте слово ХВИЛІ (складки завіси нагадують хвилі на морі). Після того, коли якась кількість буде таким чином запропонована запам’ятати, по порядку починайте показувати дитині картинки і просіть згадати слово. Це потрібно для того, щоб при необхідності запам’ятати назву чогось дитина змогла візуально з чимось її порівняти, щоб пізніше відтворити в пам’яті. Такі образи дуже міцно осідають в пам’яті і згадуються у потрібний момент.

- За допомогою ейдетики можна вчити вірші – по ходу вірша малювати знаки (невеликі схематичні малюночки), які найкращим чином відображають сказане. Детальніше є в окремій статті під назвою «Запам’ятовування віршів – піктограми».

- Ейдетичним чином можна запам’ятовувати літери, цифри, асоціюючи з ними яскравий, знайомий образ. Наприклад, буква Т схожа на молоточок, у неї є ручка, за яку зручно тримати і стукати: тук-тук-тук. Букву звавти Т. Щоб більш старшій дитині запам’ятати назву квартири або номер автобуса, теж можна застосовувати візуальні асоціації: 68 – вишня в окулярах (цифра 6 схожа на вишню, а 8 на окуляри) і т.д.
У цій справі важливе тренування, а коли почне виходити, вже не відірвати! Грайте з малюками в “Асоціації”. Берете м’ячик, сідаєте один навпроти одного, Ви кидаєте м’яч дитині і говорите, наприклад, “дорога”, дитина у відповідь слово, яке найкраще асоціюється у неї з дорогою. Потім Ви наступне слово, дитина асоціацію і т.д.
Щоб краще запам’ятати, що з собою потрібно взяти, наприклад, в школу чи в садочок або на будь-яке інше заняття, просіть дитину розповісти все, що необхідно взяти в тій послідовності, в якій вона буде цим користуватись, тоді все буде збережено в пам’яті точно. Але при цьому згаданих предметів не повинно бути перед очима. Можна тренуватись на одязі. Просіть малюка сказати все, що йому потрібно одягнути на вулицю, в тому порядку, в якому буде одягати. У своєму житті я користуюсь цим прийомом, коли збираюсь у подорож. Щоб не забувати найважливіше, я уявляю день з самого ранку: прокинулась, що мені потрібно, щоб вмитись, одягтись, і так подумки до вечора.
Сподіваюсь, запропоновані завдання вам припадуть до душі!

Немає коментарів:

Дописати коментар